Günümüzde araçların sahip olduğu özellikleri daha çok geliştirmek ve araçları sahiplerinin istekleri doğrultusunda kişiselleştirmek önem kazanmıştır. Araç yazılımı olarak bilinen fakat piyasada chip tuning adı altında hizmet verilen modifiye işlemleri arasında en çok ses getiren işlemdir. Araç yazılım işlemi otomobillerin motorlarında ateşmeyi gerçekleştiren ECO’nun mevcut bilgileri aldığı chiplerin ve işletim sistemlerinin değiştirilmesi işlemidir.

Chip tuning uygulaması ilk olarak araçların motorlarının sahip olduğu mevcut performans gücünün daha çok arttırılması için uygulanmış ve böyle kullanılmaya başlanmıştır. Chipler içinde hava akışı, yakıt püskürtme zamanlaması, ortam sıcaklığı gibi birçok bilgi yer almaktadır. Otomobillerde gerçekleştirilen yazılım uygulamalarının en genel olanı mevcut chip içinde yer alan yazılımın ve bilgilerin bir bilgisayar aracılığı ile yeniden güncellenmesi işlemidir. Aynı zamanda bilinmelidir ki eğer chipler düzenlenemez ve mevcut yazılımlar güncellenemez ise bu yazılımlar yerine araca yeni bir chip takılabilir. Eğer aracınıza modifiye yaptırmak istiyorsanız mutlaka chip tuning uygulamasını da yaptırmanız gerekmektedir.

Modifiye işleminin en önemli basamağı chip tuning işlemidir. Chip tuning uygulamasını gerçekleştirmek için modifiye işlemine başlamış olmanız gerekmektedir. Otomobilinizde gerçekleştireceğiniz yazılım değişikliği ile aracın sahip olduğu mevcut güç ortalama %15 oranında bir artış gösterecektir. Otomobillerde gerçekleştirilen yazılım değişikliği sonucunda yalnızca aracın sahip olduğu güçte değil aynı zamanda aracın kullandığı mevcut yakıt oranında da belirli bir oranda azalma meydana gelecektir.

Daha fazla bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.